Information for Competitors


Open Regatta 11th September from 1.00 pm

The South Coast Championship Regatta will be at Wimbleball on Saturday 11 September 2010

The Day will start with the Junior Regatta in the morning . The Open and Championship Regatta Events are expected to commence around 1 o'clock.

The Provisional order of racing is shown in the table below.  To see the clubs currently enterred in each Open event scroll down , and for entrants for the Championship events click here.

All Open Regatta events are planned to take place over the 2000m Championship course.

Provisional Order of Racing for Open and Championship Regatta:
Championship Races are shown in bold italics.

Event Race Time
Vet 50 4+ 1 13:00
Ladies Sen C 4+ heat 1 2 13:10
Mens Sen C 4+ heat 1 3 13:20
Mens Nov 4+ heat 1 4 13:30
Ladies Nov 4+ heat 1 5 13:40
Mens Sen A 1x 6 13:50
Mens Sen C 4+ heat 2 7 14:00
Mens Nov 4+ heat 2 8 14:10
Ladies Sen C 4+ heat 2 9 14:20
Ladies Nov 4+ heat 2 10 14:30
Ladies Junior 4+ 11 14:40
Mens Sen A 4+ heat 1 12 14:50
Mens Sen A 4+ heat 2 13 15:00
Ladies Sen C 2x 14 15:10
Vet 40 4+ 15 15:20
Mens Sen C 1x heat 1 16 15:30
Mens Sen C 1x heat 2 17 15:40
Mens Nov 1x 18 15:50
Ladies Senior 4+ 19 16:00
Ladies Sen B 1x 20 16:10
Mens Vet 1x 21 16:20
Vet 40 4+ 22 16:30
Mens Senior 4+ 23 16:40
Ladies Nov 2x 24 16:50
Ladies Nov 4+ final 25 17:00
Ladies Sen A 4+ 26 17:10
Mens Junior 4+ 27 17:20
Mens Sen B 4+ 28 17:30
Mens Sen C 4+ final 29 17:40
Mens Sen C 1x final 30 17:50
Mens Junior Senior 4+ 31 18:00
Mens Nov 2x 32 18:10
Mens Nov 4+ final 33 18:20
Ladies Sen C 4+ final 34 18:30
Mens Sen A 4+ final 35 18:40

Entrants in the Open Regatta Events:

Event Club Crew Entries
Ladies Nov 2x Exeter    
  Southampton    
  Tiverton   3
Ladies Nov 4 Bideford Blues    
  Bideford Reds    
  Christchurch    
  Dart Totnes    
  Deal    
  Itchen Imperial    
  Plymouth    
  Poole    
  Shanklin & Sandown    
  Southampton   10
Ladies Sen A 2x Itchen Imperial   1
Ladies Sen A 4+ Bideford Reds    
  BTC    
  Christchurch    
  Coalporters    
  Exeter    
  Dartmouth   6
Ladies Sen B 1x Christchurch    
  Bexhill    
  Shoreham    
  Westover   4
Ladies Sen C 2x Greenbank Falmouth    
  Plymouth   2
Ladies Sen C 4+ Dartmouth    
  BTC    
  Christchurch    
  Exeter    
  Lymington    
  Shoreham    
  Southampton    
  Worthing A  
  Worthing B 9
Mens Nov 1x BTC    
  Deal    
  Greenbank Falmouth    
  Lymington    
  Ryde    
  Shanklin & Sandown   6
Mens Nov 2x Exeter    
  Poole   2
Mens Nov 4+ BTC A  
  BTC B  
  Coalporters    
  Eastbourne    
  Herne Bay    
  Itchen Imperial    
  Poole A  
  Poole B  
  Ryde    
  Southampton   10
Mens Sen A 1x Greenbank Falmouth    
  Ryde A  
  Ryde B  
  Shoreham   4
Mens Sen A 4+ Bexhill    
  Christchurch    
  Coalporters    
  Deal    
  Folkestone    
  Itchen Imperial A  
  Itchen Imperial B  
  Lymington    
  Ryde   9
Mens Sen B 4+ Newport    
  Westover    
  Dart Totnes   3
Mens Sen C 1x Bexhill    
  BTC    
  Christchurch    
  Exeter    
  Greenbank Falmouth    
  Plymouth A  
  Plymouth B  
  Southsea   8
Mens Sen C 4+ Bideford Reds    
  Christchurch    
  Dart Totnes    
  Eastbourne    
  Itchen Imperial    
  Southampton A  
  Southampton B  
  Southsea    
  Worthing   9
Mens Vet 1x Greenbank Falmouth    
  Ryde    
  Bideford Reds    
  Lymington    
  Lymington    
  Christchurch   6
Vet 40 4+ Bexhill    
  Bideford Blues    
  Herne Bay    
  Poole & BTC   4
Vet 50 4+ Bideford Reds    
  Coalporters    
  Herne Bay    
  Lymington    
  Shoreham   5

To view entries for the Championship Events click here